Sáňkování

Černohorská sáňkařská cesta, dříve Zvonková, slouží pro sjezdy na saních už déle než 100 let. Vyzkoušejte ji ve dne, nebo večer s čelovkou a průvodcem ze SkiResort Live.  

 

 

Živě
Sáňkařská cesta je mimo provoz

Trasa Černohorské sáňkařské cesty

Trasa Černohorské sáňkařské cesty vede nádherným úbočím Černé hory s výhledy do Klausova dolu. Cesta s převýšením 560 m je dlouhá 4 kilometry. Horní úsek cesty vede od zimy 2023/24 v nové pohodlné trase mimo sjezdovky. 

Start sáňkařské cesty najdete u horní stanice kabinkové lanovky na Černé hoře. Při dojezdu do Janských Lázní nejezděte na saních na most pro lyžaře, ale využijte podchod pod silnicí. Nájezd do podchodu se nachází vlevo vedle mostu. Trasa končí u dolní stanice kabinkové lanovky.  

PŮJČOVNA SANÍ ONLINE 

Provozní doba a cena 

Provozní doba sáňkařské cesty je od 9.00 do 16.00 hodin, v závislosti na sněhových podmínkách. Aktuální informace o provozu naleznete v hlavičce této stránky.  

Využití sáňkařské cesty během denního provozu je bezplatné a je na vlastní nebezpečí. Při pohybu na Černohorské sáňkařské cestě prosím dodržujte tato pravidla.

Pokud chcete vyrazit na večerní sáňkování s průvodcem ze SkiResort Live, je třeba si předem rezervovat místo online , a to nejpozději do 15:00. Aktivita je zpoplatněná. 

Půjčovna

Hlavní půjčovnu saní SkiResort Live najdete v 1. patře budovy dolní stanice kabinkové lanovky v Janských Lázní. 

Půjčovné saní je 250 Kč / den, při rezervaci online 225 Kč / den.

Výpůjčku vybavení online je třeba rezervovat 1 den předem.

PŮJČOVNA SANÍ ONLINE 

Večerní sáňkování

Je to adrenalin i zážitek, který nikde jinde nezažijete. Vyzkoušejte 4 kilometru dlouhý večerní sjezd na saních s čelovkami a pod vedením průvodce ze SkiResort Live. 
Objednávky v kanceláři lyžařské školy SkiResort Live v budově dolní stanici kabinkové lanovky v Janských Lázních, nebo online. Rezervace na daný den přijímáme pouze do 15:00

Večerní sáňkování online 

Cena: 450 Kč / os. 

Začátek: 16:45 v půjčovně SkiResort Live v budově dolní stanice kabinkové lanovky v Janských Lázních 

Minimální počet účastníků je 5. V ceně je jízdné na lanovou dráhu, zapůjčení saní, svítilna a průvodce. Večerní sáňkování není vhodné pro děti do 3 let. Doporučujeme vzít si lyžařskou helmu a brýle.

Kontakt: SkiResort Live +420 734 153 153 

 

Pravidla sáňkařské cesty

Při pohybu na Černohorské sáňkařské cestě prosím dodržujte tato pravidla:

 • Provozní doba sáňkařské cesty je od 9.00 do 16.00 hodin, v závislosti na sněhových podmínkách.
 • Jízda na sáňkařské cestě je na vlastní nebezpečí.
 • U křížení sjezdovek, nebo cest vždy zastavte.
 • Doporučujeme používat ochranné sportovní vybavení (brýle, přilby)!
 • Sáňkařská cesta je volně přístupná veřejnosti.
 • Zákaz vjíždění na saních na sjezdové tratě!
 • Respektujte značení a signalizaci!
 • Přizpůsobte rychlost a způsob jízdy svým schopnostem a stavu cesty!
 • Když je mlha, nebo sneží, jeďte pomalu.
 • Před zlomem, nebo zatáčkou vždy zpomalte.
 • Udržujte vzdálenosti, v jakých umíte zabrzdit!
 • Zákaz poškozování a vjíždění do lesních porostů v okolí sáňkařské cesty!
 • Dodržujte návštěvní řád KRNAP!

Historie sáňkařské cesty

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Název "Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu po této cestě, a tak byl i varováním před nenadálým střetem. 

Sáňkování má v Krkonoších delší tradici než lyžování. Horalé používali saně zvané rohačky ke svážení dřeva i sena už od 16. století. O 300 let později se do saní posadili i první turisté. Zatímco dnes vás na start Černohorské sáňkařské cesty vyveze z Janských Lázní kabinková lanovka, tehdy tuto práci zastali koně.