Sáňkování

3,5 km dlouhý sjezd po Černohorské sáňkařské cestě

Půjčení saní je v lednu 2021 možné pouze po předchozí online platbě voucheru ZDE. Saně si vyzvednete ve výdejním okénku půjčovny SkiResort Live. Telefonická rezervace saní není nutná. Máme je v dostatečném počtu.

 

Černohorská sáňkařská cesta, dříve Zvonková, slouží pro sjezdy na saních už déle než 100 let. Vyzkoušejte ji ve dne, nebo večer s čelovkou a průvodcem ze SkiResort Live. Aktuální informace o provozu naleznete v hlavičce této stránky.  

Živě
Sáňkařská cesta je mimo provoz

Trasa Černohorské sáňkařské cesty

Trasa Černohorské sáňkařské cesty vede nádherným úbočím Černé hory s výhledy do Klausova dolu. Cesta s převýšením 560 m je dlouhá 3,5 kilometru. 

Start sáňkařské cesty najdete u horní stanice kabinkové lanovky na Černé hoře a to na rozcestí pod Sokolskou boudou. Trasa sáňkařské cesty 4x křižuje sjezdovky. Na těchto kříženích je třeba sesednout ze saní a sjezdovku přejít. Při dojezdu do Janských Lázní nejezděte na saních na most pro lyžaře, ale využijte podchod pod silnicí. Nájezd do podchodu se nachází vlevo vedle mostu. Trasa končí u dolní stanice kabinkové lanovky.  

Provozní doba a cena 

Provozní doba sáňkařské cesty je od 9.00 do 16.00 hodin, v závislosti na sněhových podmínkách. Aktuální informace o provozu naleznete v hlavičce této stránky.  

Využití sáňkařské cesty během denního provozu je bezplatné a je na vlastní nebezpečí. Při pohybu na Černohorské sáňkařské cestě prosím dodržujte tato pravidla.

Pokud chcete vyrazit na večerní sáňkování s průvodcem ze SkiResort Live, je třeba si předem rezervovat místo, a to nejpozději do 15:00. Aktivita je zpoplatněná. 

Půjčovna

Půjčení saní je v lednu 2021 možné pouze po předchozí online platbě voucheru ZDE a následné dohodě s půjčovnou na termínu a času vyzvednutí saní ve výdejním okénku půjčovny.

Hlavní půjčovnu saní SkiResort Live najdete v 1. patře budovy dolní stanice kabinkové lanovky v Janských Lázní, druhou pak u horní stanice kabinkové lanovky na Černé hoře.

Půjčovné saní je 250 Kč / den

Půjčovna online

Večerní sáňkování

Je to adrenalin i zážitek, který nikde jinde nezažijete. Vyzkoušejte 3,5 kilometru dlouhý večerní sjezd na saních s čelovkami a pod vedením průvodce ze SkiResort Live. 
Objednávky v kanceláři lyžařské školy SkiResort Live v budově dolní stanici kabinkové lanovky v Janských Lázních, nebo telefonicky či emailem. Rezervace na daný den přijímáme pouze do 15:00

Cena: 400 Kč / os. 

Začátek: 16:45 v půjčovně SkiResort Live v budově dolní stanice kabinkové lanovky v Janských Lázních 

Minimální počet účastníků je 5. V ceně je jízdné na lanovou dráhu, zapůjčení saní, svítilna a průvodce. Večerní sáňkování není vhodné pro děti do 3 let. Doporučujeme vzít si lyžařskou helmu a brýle.

Kontakt: SkiResort Live +420 840 888 229 nebo obchodlive@skiresort.cz

 

Pravidla sáňkařské cesty

Při pohybu na Černohorské sáňkařské cestě prosím dodržujte tato pravidla:

  • Provozní doba sáňkařské cesty je od 9.00 do 16.00 hodin, v závislosti na sněhových podmínkách.
  • Jízda na sáňkařské cestě je na vlastní nebezpečí.
  • Sáňkařská cesta je volně přístupná veřejnosti.
  • Zákaz vjíždění na saních na sjezdové tratě!
  • Zákaz poškozování a vjíždění do lesních porostů v okolí sáňkařské cesty!
  • Dodržujte návštěvní řád KRNAP!

Historie sáňkařské cesty

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Název "Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu po této cestě, a tak byl i varováním před nenadálým střetem. 

Sáňkování má v Krkonoších delší tradici než lyžování. Horalé používali saně zvané rohačky ke svážení dřeva i sena už od 16. století. O 300 let později se do saní posadili i první turisté. Zatímco dnes vás na start Černohorské sáňkařské cesty vyveze z Janských Lázní kabinková lanovka, tehdy tuto práci zastali koně.